فارسی
شنبه 09 فروردين 1399 - السبت 3 شعبان 1441
  5705
  0
  0

فضای باز سیاسی

آمریکا دریافته بود که اختناق زیاد در کشورهای وابسته و فشار فوق العاده  بر گردۀ ملت ها ، مشکلات عدیده ای را در پی خواهد داشت و چه بسا سبب خیزش مردمی و برافتادن حکومت دست نشانده گشته ، در بعضی موارد کشور برای همیشه از بند استعماری اش رها شده ، به بلوک شرق بپیوندد . همین دلیل کارتر ، رییس جمهور وقت آمریکا ، با پیروی از حزب خود ، حکومت دست نشانده اش ، ایران ، را تحت فشار قرار داد تا فضای باز سیاسی را حاکم کرده ، از اختناق موجود بکاهد .
پس از چندی ، بخصوص با سرکار آمدن آموزگار به جای هویدا ، این شعار در ایران طنین افکن شد . ما (مبارزین ) که در اوج خفقان نیز وظیفۀ الهی – اجتماعی و فریضۀ امر به معروف و نهی از منکر را فروگذار نمی کردیم ، فرصت را غنیمت شمرده ، دست به بیدارگری هر چه بیشتر مردم و ارشاد خلق الله زدیم و فریاد خود را به گوش طیف گسترده تری از اقشار مردم رساندیم ، که تا آن روز بدین مسایل توجه چندانی نداشتند .
دیگر ترسی از این نداشتیم که با پرخاشی ضد رژیم ، گرفتار زندان های کذایی ساواک گردیم و چندین سال از آغوش مردم به  دور بمانیم . منبرها اوج گرفت . انتقادها  شدیدتر شد و مسایل سیاسی – اجتماعی به طور اصولی مورد بحث و کنکاش قرار گرفت . مطالب عنوان شده دهان به دهان گشت و اقشار مختلف مردم کنجکاوانه ، قدم به مجالس گذاشتند . از سوی دیگر بعضی خطبا و روحانیونی که وارد این مقولات نمی شدند ، احساس مسئولیت کرده ، بعضی تنها به دلیل این که از قافله عقب نمانند وارد گود شدند .
در آن سالها کشور ایران ،  به خصوص تهران و شهرهای بزرگ ، کم کم چهرۀ مذهبی خود را از دست می داد ؛ مفاسد مختلف در همه جا شایع شده بود ، کنار دریا ، کاباره ها و سینماها شلوغ و در مقابل ، منابر و مساجد خلوت شده بود ، بی حجابی به نیمه عریانی کشیده و فرهنگ غربزدگی و زندگی غرب منشی جایگزین فرهنگ و رسوم مذهبی شده بود . از همه مهمتر وابستگی سیاسی – اقتصادی مملکت ایران به خود باختگی و سر سپردگی رسیده بود . ظاهر مملکت نشان از این داشت که اگر ایران یک پارچه به صورت ایالت دیگری از آمریکا در می آمد ، خیال همه را راحت می کرد .
آن روزها فضای باز سیاسی برای مردم و جامعه اسلامی ایران رحمت و فرج الهی بود . انقلابیون که فعالیتشان به شهرهای بزرگ محدود می شد ، دامنۀ آن را به اقصا نقاط ایران و تمام شهرها و روستاها کشاندند و قدرت تبلیغی ، که به وسیلۀ عدۀ معدودی اعمال می شد ، با همت و استقبال خطبا و روحانیون ، فوق العاده  افزایش یافت . جامعۀ روحانیت مبارز در همۀ جای ایران اعمال نفوذ کرد و کارها را به نحو احسن به پیش برد و کارسازتر از همه ، کلام و پیام حضرت امام بود که نقل هر مجلس و محفل می شد .
با تبلیغات گسترده و هماهنگ در سراسر ایران ، به مردم تفهیم شد که اگر دست روی دست بگذارند و اقدامی نکنند ، مملکت ایران و دین مبین اسلام از دست می رود و پشیمانی دیگر سودی نخواهد داشت . مردم غیور ایران نیز همت کرده ، آستین بالا زدند و روز به روز تنور انقلاب را داغ و داغ تر کردند و عاقبت شاهد پیروزی را در آغوش کشیدند .


منبع : منتشر شده توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی
  5705
  0
  0
امتیاز شما به این مطلب ؟

آخرین مطالب

    اذان ، قرار ملاقات ماست
    فضای باز سیاسی
    دستگیری و بازداشت انقلابیون
    تبدیل کاباره به چلوکبابی
    دستگیری و زندانی شدن
    پانزده خرداد
    گزارش ساواک به اداره اطلاعات شهربانی ، درباره سخنرانی ...
    توسل به حضرت حجت برای آمدن میهمان
    وسوسۀ شیطانی
    آرامش و برکت منبر

بیشترین بازدید این مجموعه

      وسوسۀ شیطانی
      پانزده خرداد
      دستگیری و بازداشت انقلابیون
      فضای باز سیاسی
      انجمن حجتیۀ همدان
      دستگیری و زندانی شدن
      توسل به حضرت حجت برای آمدن میهمان
      آرامش و برکت منبر
      گزارش ساواک به اداره اطلاعات شهربانی ، درباره سخنرانی ...
      شیعه شدن استاد دانشگاه اهل کانادا توسط استاد انصاریان

 
نظرات کاربر
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز