فارسی
جمعه 15 آذر 1398 - الجمعة 9 ربيع الثاني 1441

  3407
  0
  1
(1 نفر )

تفسیر حکیم (جلد 1) قسمت اول

حسین انصاریان، قم، انتشارات دارالعرفان.
شرح و تفسیر سوره فاتحه الکتاب و هفت آیه ابتدایی سوره بقره و بیان مفاد اخلاقی، اعتقادی و عرفانی این سوره مبارکه است. در این مجموعه تفسیری که کتاب حاضر اولین مجلّد از آن است، سعی شده است با رویکردی اخلاقی و اعتقادی به تفسیرآیات قرآن پرداخته شده و پیام های مختلف آیات شریف آن استخراج گردد. نگارنده برای تفسیرآیات از سایر دیدگاه های تفسیر مفسران شیعه و هم چینن روایات معصومین(ع) بهره فراوانی برده و داستان های عبرت آموز متعددی را برای تبیین هرچه بهتر تفسیر قرآن نقل می نماید. در این مجلّد وی ابتدا به تفسیر «بسم الله» پرداخته و به شرح معنای رحمان و رحیم و لزوم آغاز کارها با نام خداوند متعال می پردازد. آنگاه به تفسیر معنای حمد پرداخته و ابعاد حمد وشکر خداوند را بررسی می نماید و روایات و داستان¬هایی در این باره نقل می کند و انواع نعمت های مادی و معنوی خداوند را از این منظر بر می¬شمارد و لزوم حمد و کیفیت به جا¬آوردن حمد¬واقعی را بیان می¬نماید. در ادامه نگارنده به تفسیر آیه «مالک یوم الدین» پرداخته و معنای مالکیت روز جزا توسط خداوند را بیان کرده و ابعاد حکومت و سیطره خداوند متعال در روز قیامت و حتی دنیا را به تصویر کشیده و برخی از اوصاف قیامت را ذکر می¬کند.
در بخش دیگری از تفسیر سوره حمد به انحصار عبادت برای خداوند و انحصار طلب استعانت از ذات اقدس الهی اشاره کرده و به این امر تأکید می کند که طلب یاری از اولیای الهی مانند پیامبر¬اسلام(ص) و اهل بیت(ع) آن حضرت نیز در واقع کمک جستن از خداوند است و این مطلب به هیچ وجه سر از شرک درنمی آورد. در تفسیر آیه «اهدنا الصراط المستقیم» و آیات پس از آن نگارنده باب ولایت ائمه معصومین(ع) را باز می نماید و ابعاد ولایت ایشان و انحصار هدایت در مسیر حرکت آنان را مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهد. وی ابعاد ولایت و امامت امامان شیعه به ویژه حضرت علی(ع) را بررسی نموده و آیات و روایات متعددی را در این زمینه مورد بحث قرار می دهد و مصداق واقعی صراط مستقیم را این ذوات مقدسه دانسته و انحراف از این مسیر را انحراف از مسیر توحید و هدایت ارزیابی می کند و مصداق مضوب علهیم و ضالین را کسانی می داند که از مسیر ولایت اهل بیت(ع) منحرف شده اند. در همین راستا نگارنده ابعاد ایمان به خداوند و اعتقاد به اولیای الهی را بیان کرده و براین مطلب تأکید می نماید. در آیات ابتدایی سوره بقره نیز مطالبی در مورد قرآن کریم و اتقان این کتاب الهی، ایمان به غیبت و متعلقات آن، مفهوم اقامه نماز و حقیقت انفاق و ایمان بر پیامبران گذشته ارائه شده است.
ياد آور مي گردد مرجع فقيد آيت‌الله‌العظمی فاضل‌لنكرانی در تاريخ 4/9/85 در تقريظی بر تفسير حكيم استاد انصاريان مرقوم فرمودند: « قسمتی از تفسير شريف حكيم كه به قلم خطيب توانا، عالم ربانی حجت‌الاسلام‌ والمسلمين انصاريان نگارش يافته را ملاحظه كردم، انصاف آن است كه با توجه به وسعت اطلاع وی از معارف و احاطه بسيار خوبی كه به مضامين آيات و روايات دارند نكات جالب و بديعی را در اين تفسير از خود به جای گذاشته‌اند. اميد آن است كه مورد استفاده فضلای و اهل دانش و نيز عموم مردم قرار گيرد خداوند ايشان و ما و همه را با قرآن در دنيا و آخرت محشور فرمايد. انشاءالله.»


منبع : روابط عمومی و امور بین الملل مرکز علمی تحقیقاتی دارالعرفان الشیعی
  3407
  0
  1
امتیاز شما به این مطلب ؟

آخرین مطالب

    دیار عاشقان: تفسيرجامع صحيفه سجاديه حضرت زين العابدين ...
    تفسیر و شرح صحیفه سجادیه (جلد4)
    تفسیر حکیم (جلد6) قسمت اول
    رحلة في الآفاق و الأعماق شرح دعاء كميل
    آشنايي با كرامات اهل بيت(ع)
    زيبائي هاي اخلاق
    اهل‏بيت عليهم‏السلام عرشيان فرش‏نشين
    نفس
    معرفت دینی
    اندیشه در اسلام

بیشترین بازدید این مجموعه

      ترجمه نهج البلاغه: خطبه‏ها، نامه‏ها و حكمت‏هاي حضرت ...
      تفسیر حکیم (جلد 1) قسمت اول
      تفسیر و شرح صحیفه سجادیه (جلد 3)
      تفسیر و شرح صحیفه سجادیه (جلد6)
      تفسیر و شرح صحیفه سجادیه (جلد 12)
      عرفان اسلامي: شرح مصباح الشريعه (جلد 1)
      چهار نعمت: قرآن، پيامبر، اهل بيت، عقل
      از انسان چه می خواهند؟(گفتار حضرت امام زين العابدين ...
      مناجات عارفان
      دیار عاشقان: تفسيرجامع صحيفه سجاديه حضرت زين العابدين ...

 
نظرات کاربر
پر بازدید ترین مطالب سال
پر بازدید ترین مطالب ماه
پر بازدید ترین مطالب روز